Ana Sayfa / İran / İRAN DIŞİŞLERİ’NDEN POMPEO’YA TEPKİ
1396122315555429013630474

İRAN DIŞİŞLERİ’NDEN POMPEO’YA TEPKİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun California’da yaşayan İranlılar arasındaki konuşmalarına sert bir şekilde tepki gösterdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun California’da yaşayan İranlılar arasında yaptığı konuşmayı kınayarak, “ABD Dışişleri Bakanı’nın söz konusu topluluğa yaptığı reklam amaçlı konuşması bu ülkenin nükleer anlaşmadan tek taraflı bir şekilde çekildiği ardından hayal kırıklığına uğrayıp peşinde olduğu amaçlara ulaşamadığını açığa çıkardı” ifadelerinde bulundu.

Kasımi: Bu ifadeler ise; ABD’nin İran’ın içişlerine açık şekilde karıştığını ispatlayarak küresel sözleşmelere ters, bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyen eskiden beri uyguladığı politikaları doğrultusunda gerçekleşiyor açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü devamında; “İranlılar tarih boyunca yabancıların sömürgeciliği karşısında boyun eğmediği gibi hiçbir ahlaki kurala bağlı kalmayarak güvenilir bile olmayan ABD Başkanı’yla savaş çıkarmayı planlayan azınlığı önemsemiyor bile. İran halkı tüm bunlara karşılık, ABD’nin müdahaleci politikalarına karşı kendi arasında oluşturduğu birliktelik ile beraberlik aracılığıyla yanıt verecektir” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “ABD’nin mevcut yöneticilerinin sadakatsiz ve riyakar tutumundan dolayı söylem ve eylemleri arasında fersah fersah mesafe vardır ve onlar sadece İran halkına karşı sadakatsiz değiller kendi halklarına karşı da sadakatsizler” dedi.

Behram Kasımi açıklamasını söyle sonlandırdı: Toplantıda dile getirdiği ifadeler vasıtasıyla İran’ın halihazırdaki durumu ve ayrıca geçmişine ilişkin pek bilgi sahibi olmadığını ortaya koyan ABD Dışişleri Bakanı diğer milletlere karşı ithamda bulunmadan önce hedef ülkelerin toplumlarıyla ilgili yeterli veri ile derin bir anlayışa sahip olmak gerektiğini bilmeli.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>